Site Haritası
HAM MADDE VE DEMİR SEKTÖRÜNDE TAŞIMACILIK

Ham madde ne demektir? İşlenmemmiş işlem görmemiş mamul demektir sürecinde kullanılan hiç işlenmemiş veya yarı - işlenmiş malzemelerdir. Örneğin demir doğadan çıkartıldığı gibi ya işlenmemiş ya da yarı işlenmiş ham maddedir. Ham maddeler de, doğrudan tüketime gidenler, dolaylı olarak tüketimde kullanılanlar ve mamul madde haline dönüştürülebilenler diye üç gruba ayrılabilirler. Demir, dünya yüzeyinde en yaygın dördüncü mineral ve yerkabuğunda en çok bulunan metaldir. Demir metali, demir cevherlerinden elde edilir ve doğada nadiren elementel halde bulunur. Demir, aslında büyük ölçüde karbonlu bir alaşım olarak kabul edilebilecek olan çelik yapımında kullanılır. Ağır sanayinin en önemli hammaddesi olan demir, inşaat, makine ve araçlarının üretiminde kullanılır. Türkiye demir rezervleri bakımından zengindir. En zengin demir yatakları Sivas, Malatya, Balıkesir, İzmir, Kütahya da çıkartılmakta olup ülkemizde birçok bölgede demir madeni bulunmaktadır. Çıkartılan demir madeni Zonguldak, Karabük, İskenderun, Kırıkkale, Sivas ve İzmir’deki demir-çelik fabrikalarında işlenecek hale getirilmektedir. 

Bu madenlerin çıkartılmaması ile birlikte işlenmesi için demir-çelik fabrikalarına ulaştırılması gerekmektedir. Bu aşama da bu ürünlerin bu fabrikalara karayolu ile taşımacılığı ile ulaştırılması en uygun yöntemdir. Madenlerden çıkan ham maddenin araçlara yüklenerek en kısa ve en uygun maliyetlerle fabrikalara ulaştırılması tabi ki karayolu ile yapılmalıdır. Ülkemizde ki karayolu ağının ulaşım konusunda eksiksiz ve kusursuz ve ülkemizin her bir köşesine ulaşabiliyor olması karayolu taşımacılığının en cazip unsurudur.  

Demir-çelik fabrikalarında işlem gören ve yarı mamul konumuna giren demir madeni, artık işlenmeye ve insanların kullanımına sunulan ürünlerin yapılması için mamul üreten fabrikalara ulaştırılması gerekmektedir. İş burada da yine karayolu taşımacılığı en büyük unsurdur.  Yarı mamul hale gelmiş olan demir madeni fabrikalarda, inşaat sektöründen, otomotiv sektöründen tutunda insanoğlunun metal malzemelerdekullanımına sunulan bütün mamuller demirin ham maddesinden oluşmaktadır.  

Firmamız ham madde ve demir sektörü taşımacılığında öncü firmadır. Her türlü ham maddenin demir-çelik fabrikalarına ulaştırılması konusunda ve demir-çelik fabrikalarında yarı mamul olmuş demir hammaddesini mamul haline getiren fabrikalara ulaştırma konusunda, taşımacılığını yapabilecek yetenek ve tecrübeye sahip filomuzla hizmetinizdeyiz.

  
2111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret30436